CZ | PL

Něco o králíčcích

 

Blíží se narozeniny Vašeho potomka, chcete vyplnit volný prostor ve svém srdci, nebo snad hledáte nepřekonatelný dárek pro svoji partnerku?

Napadlo Vás koupit zvířátko a hledáte to správné, které splní Vaše požadavky?

Nabízíme Vám zakrslého králíčka.

Zakrslý králíček je ideální zvířátko pro všechny věkové kategorie od 3+.

Králíček je velmi časově nenáročný, čistotný, hravý, vychovatelný, tichý (rozhodně nebude rušit Vaše sousedy vždy, když zavřete dveře svého bytu), vhodný jak do malého bytu, tak i do velkého domku či na zahradu.

Králíčka (oproti např. morčátku) naučíte na WC a tím si velmi dlouhou dobu udrží klec v suchu a čistotě.

Můžete s ním chodit po procházkách, dělat králičí hop, válet se s ním v posteli, běhat po zahradě, hrát na honěnou,....

Co všechno potřebuji ke králíčkovi, jak s tím zacházet a vyvarovat se co nejvíce chybám?

Mimo samotného králíčka je nutno si promyslet, kde bude králíček bydlet. Tedy místo, kam jej umístíte v jeho nové "domově". Ať už bude v bytě, dán do klece, či venku najde svůj domov v králíkárně.

Klec

Většina z Vás bude mít králíčka v domě a tak nejprve najdeme vhodné místo pro klec. Rozhodně není dobré, mít klec u topení, to by asi v zimě z nás radost králíček neměl. Stejně tak na průvanu nebo přímém celodenní slunci.

V našem malém obchůdku nabízíme několik typů klecí. Ideální klec pro zakrslého králíčka považujeme o délce 80 cm až 100 cm. Menší klece než 80 cm jsou pro každodenní život králíčka hodně malé a proto je ani nemáme v naší nabídce. Nechceme nabízet něco, čemu sami nevěříme, a tak jsem do našeho chovu koupili devět nejběžněji nabízených typů klecí pro zakrslé králíčky a po dobu jednoho roku je důkladně zkoumali v praxi. U klecí jsme při použití v našem chovu hodnotili především materiál, jejich otvírání a zavírání, kvalitu mřížek, jak dobře drží spodní vana ke kleci a celkovou výšku. Na základě tohoto našeho zkoumání jsme vybrali klece které nás nejvíce oslovili a nabízíme je našim zákazníkům. Klece jsou ve třech velikostech se třemi typy otvírání (pozor! tady jde o hodně důležitý bod, vždyť otvírat budeme klec minimálně každý den jedenkrát a jde i o pohodlí pro králíčka, aby si do klece sám mohl skočit na toaletu nebo pro jídlo), no a ovšem že i stránka estetická je důležitá a klece nabízíme v několika barevných variantách. Klec s králíčkem se stane součástí Vašeho domova, proto je důležité, aby se v ní králíčkovi dobře žilo, ale zároveň i Vám vyhovovala po stránce praktické a estetické.

Králíčka a klec jsem vybrali a co nyní do klece?

Toaleta

Králíček patří mezi velmi čistotné zvířátko, velmi rychle se naučí používat toaletu, a to nejen na "čurání", ale bude zde i velká část bobků. Oproti jiným hlodavcům nás čeká při jeho chovu méně časté čištění chovatelského zařízení, méně nepříjemného zápachu a v neposlední řadě mnohem méně nákladů spojených s výměnou podestýlky.

WC, které nabízíme je určeno do rohu klece, lze i připevnit k mřížce. Do toalety dáváme velmi malé množství dřevěných peletek (jen jednu vrstvu, neboť peletky se budou nasakovat při používání toalety a postupně zvětšovat objem). Peletky musí být v BIO kvalitě, aby nedošlo k otravě při pozření podestýlky, nejsou tedy vhodné pelety pro topení. Takhle připravenou toaletu čistíme cca jednou za pět dnů. Odpad je možno ekologicky zkompostovat.

První tři dny po koupi králíčka dáváme do klece (králíkárny, ...) jen toaletu s peletami (cca 150 - 200g, nedoporučuji seno, slámu, piliny ani třeba Asan, neboť brzy zapáchají) a sleduji, zda králíček chodí pěkně "čůrat" kde má. Pokud ano, tak dávám dospod klece deku, ručník atp. Kdyby chodil i jinam než na WC, loužičku utřu toaletním papírem a vložím do toalety pod pelety... Je velmi důležité být důsledný, neboť jak si ho naučíte, tak to bude dělat pravděpodobně celý život... Já čistím čas od času toaletu i další zařízení horkým octem, je to neškodlivé, levné a účinné.

Co umístit na dno zařízení?

V bytě je ideální dát do klece deku či jinou podložku, králíček má teplo a pokud bude běhat z klece ven nebude Vám žádnou podestýlku vynášet na srsti ven, zároveň nebude mít pochyb, kde má toaletu a kde prostor pro relax. Vzhledem k tomu, že chodí na WC je deka dlouho čistá a z naší strany ideální volba, neboť se snadno udržuje.

Strava

Základní strava je pro králíčka seno a sláma (nejvíce se osvědčila koule na seno, neboť oproti seníkům z ní seno nevypadává mimo zařízení, krásně se doplňuje a králíčci se k ní natáhnou a tím si protáhnou střeva, dáváme jim to v poměru 1:1 neomezeně), granule (do 5 měsíců v podstatě neomezeně, poté 35-50 g na den). Pro zvýšení pohybové aktivity je možné část denní dávky granulek nabídnout králíčkovi formou hracího míčku (vložíme granule do kuličky na hraní a tím prodloužíme dobu pojídání a zvýšíme fyzickou aktivitu králíčka a narůstání svalové hmoty. Nezapomínejme, že nezbytnou součástí stravy je pro králíčka i voda, doplňujeme ji denně a to vždy, když podáváme králíčkovi granulovanou či jinou pevnou stravu, v celkovém denním množství cca 200 ml. Do vody přidáváme Acidomid K v množství 2 ml/200 ml vody - přípravek působí nejen proti množení patogenních bakterií, ale také proti různým nitrobuněčným parazitům, jako jsou např. kokcidie. Zlepšuje trávení, zažívání a zvyšuje využitelnost živin z krmiva. Pozitivně také působí proti rozvoji plísní. Jídelníček můžete v malém množství obohatit různou syrovou zeleninu (brambor, mrkev, petržel, červenou řepu, kedluben atp.) nebo ovocem (jablko, hrušku atp), první malé kousky a pokud bude krásně trávit, tak lze přidávat. Já nedoporučuji dávat salát a špenát, neboť způsobují u králíčků průjem...

Krmte prosím dietně, aby králíčci zůstali skutečně zakrslí a nedorůstali do "jateční velikosti"... My přidáváme na okus jednak čerstvé větvičky jabloní nebo hrušní, ale nezbytně minerální kameny, aby si králíčci brousili své zoubky - ty jim rostou celý život, a tak si je musí neustále obrušovat. Problémy se zuby vedou k problémům s příjmem potravy a na to se vážou další problémy. Stoličky se obrušují přežvykováním hrubé vlákniny, tedy senem a slámou, nikoli tvrdým pečivem jak si mnozí chovatelé myslí. Navíc králíčci potřebují přežvykovat potravu nejen pro zdravé trávení, ale i pro psychickou pohodu. Nedílnou součástí vabavení klece je kámen na obušování zoubků.

Napáječka

Po důkladném prozkoumání trhu nabízíme jedničku mezi napáječkami, a to s niplovým ventilem o objemu 500ml ve dvou barevných provedeních. Narozdíl od napáječek s kuličkovým ventilem zde voda nikdy neodkapává a tím nemáme v kleci mokro. Za nás nejlepší napáječka na českém trhu. Pokud by se Vám vzhled napáječky nelíbil, pak si můžete vybrat z několika různých napáječek s kuličkovým ventilem v různých objemech i barevných provedeních, ale kvalitu nelze garantovat.

Miska na krmení, seníky

Zde se jedná především o stránku vkusu, nabízíme keramické misky několika velikostí a barev s různým motivem zvířecích obrázků. V nabídce máme více jak 10 druhů misek, které splňují všechny potřeby králíčka. 
Velmi zajímavou věcí v možném vybavení králíčka je koule na seno. Ideální je, pokud jej alespoň jednou za týden naplníte maximálním množstvím sena a dáte do klece (nejlépe nad toaletu) dostatečně vysoko. Králíček se musí za senem natahovat, protahuje si tělo, hýbou se mu střeva a pokud je opravdu koule hodně naplněna senem, musí jej vytahovat trhem a tím si posiluje krční svalstvo. 

Stříhání drápků a další péče o králíčka

Pro stříhání drápků používáme speciální nůžky k tomu určené, neboť jsou bezpečné, drápek pěkně podrží a lehce se s nimi manipuluje... Stříháme dle potřeby asi po 1,5 - 2 měsících, a to tak, že si položíme králíčka na klín na záda, nejprve ho pohladíme po bříšku a pak až je klidný, stříháme. Netrvá to dlouho a na tuto činnost si zvyknou, není třeba navštěvovat veterinárního lékaře. Zkracuje se neprokrvovaná část drápku alespoň 1 mm od žilky. Na předních pacičkách mají 5 drápků, na zadních pouze 4. Co se týká další péče, tak králíčka NIKDY! nekoupeme. Pokud máte králíčka s delší srstí, lze ji česat, stříhat a různě upravovat, obdobně jako je tomu u psů..

Postroje pro králíčky

Nabízíme bezpečné a velmi kvalitní postroje určené pro králíčky ve dvou velikostech a 6 barevných provedeních.

Na závěr

Nezapomeňte, že součástí péče o králíčka je ochrana proti klíšťatům a jiným parazitům. Při Vaší návštěvě Vám rádi nabídneme vhodný antiparazitický přípravek.

Zakrslí králíčci

Nová exota

Přehled - uživatel/košík

Vybráno položek: 0

Cena zboží s DPH: 0,00 Kč