CZ | PL

Prezentace mého chovu v časopisu Nová Exota

Návštěva u chovatele

    Štěpán Šesták, Popovice

Většina chovatelů jistě zná jeho usměvavou tvář z burz po celé ČR. Pokud ne, tak to byly určitě jeho okaté dcery, které přitáhly oči chovatelů ze všech koutů republiky. Potkáváme je u jejich stánků s krmivy a kroužky. Již dávno jsme přátelé, bydlíme kousek od sebe, a tak jsem za Štěpánem několikrát zajel a některé ptáky z jeho chovu vyfotografoval. Při každé návštěvě mě oblaží úžasná domácí atmosféra, především Štěpánova příjemná manželka Zdeňka a dvě nádherné dcery Romana a Petra. Štěpán bydlí v malé vesničce Popovice poblíž Uherského Hradiště. Chovatelské zařízení má v přestavěném malém domku na konci zahrady a řady voliér zabírají prostor prakticky celé zahrady. Má zde 45 větších voliér určených pro australské papoušky. V místnostech, které postupně rekonstruuje, má cca 60 klecí a menších vnitřních voliérek pro amazónky a amazoňany. Štěpán pokračuje v chovatelské tradici svého otce, který byl uznávaným chovatelem poštovních holubů. Štěpán miloval přírodu od dětství a již v šesti letech v rodné vsi Kněžpole choval různá zvířata. Vyprávěl mi spoustu historek o jeho prvním chovanci – ochočené rezavé veverce, která u nich doma prováděla různé „kejkle“. Prvními ptáky, jež si pořídil, byly hrdličky, které vybral z hnízda na starém ořechu. Později začal chovat bažanty a exotické ptactvo, především agapornise. Nadále svůj chov rozšiřoval, hlavně po přiženění se do Popovic. Zde začal chovat australské papoušky, později přešel na jejich mutace. Ty si zamiloval natolik, že dodnes tvoří jádro jeho chovu, a to i přes dočasný menší pokles celkového zájmu o ně. V posledních letech chov rozšířil o amazoňany a amazónky.

Po revoluci založil činorodý Štěpán firmu, která začala dodávat krmiva na blízké burzy v Uherském Hradišti. Tehdy zde probíhaly největší burzy ve střední Evropě a je škoda, že město tyto aktivity nepodporuje, a to ani přes velkou snahu místní chovatelské organizace. Několik let Štěpán podnikal a současně chodil do práce. Teprve po pár letech, až si vybudoval základní kapitál a kontakty, se začal firmě věnovat naplno. Dnes si krmiva sám čistí a míchá z nich směsi pro různé druhy ptáků. Nyní se svou firmou zásobuje burzy v Přerově, Uherském Hradišti, Kladně, Hodoníně, v Týništi a také na Slovensku v Nitře, Žilině a Trebaticích.

Firmu vlastní společně se svou dcerou Petrou, která se zaměřuje na výrobu kroužků a vede celé účetnictví. Nedávno zakoupili moderní laserový přístroj, který obstarává grafický popis kroužků. Kroužky, které nyní vyrábějí, dosahují evropské úrovně, a tak začal Štěpán expandovat do dalších zemí. Kromě kroužků pro české a slovenské chovatele dodává kroužky i pro PFO – Polská federace ornitologická, do Rakouska a na Ukrajinu. Člověka vždy potěší, když vidí, jak kvalitní české výrobky proráží do „světa“ a dělají naší zemičce dobrou reklamu.

Nedávno jsme Štěpána navštívili s redakcí časopisu Nová EXOTA. Přitom jsme provedli menší „revizi“ ptáků. V zahradních voliérách chová především australské papoušky, má zde nádherné penanty velkých postav – mutace žlutá, lutino, albino, modré, tmavomodré, modré a žluté straky, oranžové a skořicové. Rozely Pennantovi jsou vůbec jeho srdeční záležitostí. Dokáže Vám celé hodiny vykládat o svém chovu, který penant na co štěpí, co z něj „vypadne“ v první generaci, na co jej „vrátí“ v té druhé… Oči mu při tom září a vy víte, že je chová opravdu s láskou a velkým zaujetím. Z rozel chová ještě žlutolící přírodní, modré a lutino. Jeho cílem je vyšlechtit ptáky opalinové, protože někteří jedinci u něj chovaní jsou na tuto mutaci štěpitelní. V menší míře chová i rozely pestré – červené, opalinové lutino (rubino) a pastelové. Papoušky zpěvavé vlastní modré, opaliny, opalinové lutino (rubino) a skořicové opaliny. Ve venkovních voliérách má i několik párů amazoňanů – modročelé, vínorodé a žlutohlavé velké. Ovšem daleko více amazoňanů létá ve vnitřních voliérách. Tady můžeme vidět několik párů amazoňanů kubánských, žlutolících ekvádorských a chovný pár amazoňanů vějířových. Velmi hezká a početná je jeho kolekce amazónků – bělobřiší, černotemenní, bronzovokřídlí, modrohlaví, tmaví, běločelí a šupinkoví. Tyto chová ve speciální místnosti (podlaha je vykachličkovaná se spádem do kanalizace) v klecové sestavě, kdy každý box má rozměr 100 x 80 x 80 cm. Papoušci v tomto prostředí velice dobře prosperují. Místnost je celoročně temperovaná, ptákům se zde prosvěcuje, zkrátka mají optimální podmínky.

Štěpán rovněž začal s chovem afrických papoušků, chová vzácné papoušky červenobřiché. V poměrně malých bednových klecích chová aratingy sluneční a pyrury červenobřiché. Ovšem právě v takových klecích se jim daří, což nám dokázal tím, že na ukázku vytáhl z budek nádherná mláďata. Již od začátku svého chovatelství si oblíbil agapornise, v současnosti se zaměřuje především na růžohrdlé, zejména pak na mutaci opalinovou. Tu kombinuje s dalšími faktory, takže má lutino opaliny, modré opaliny, olivové a skořicové opaliny. Jeho dalším cílem je odchovat fialové opaliny.

Voliéry hlídá statný rottwajler Chelsi, který poslouchá na slovo. U Šestáků jsme při slivovičce a vínku strávili příjemné odpoledne, až se nám nechtělo ani domů.


Ing. Josef Nožička – Uherské Hradiště
nozicka@primaroute.cz

www.novaexota.cz

Zakrslí králíčci

Nová exota

Přehled - uživatel/košík

Vybráno položek: 0

Cena zboží s DPH: 0,00 Kč